+420 212 812 670|info@zelenazeme.cz

Hlavní informace
 Připojte komentář 

Konopí produkuje dvakrát více vlákniny než bavlna, dvakrát tolik biomasy pro etanol jako kukuřice a čtyřikrát tolik papírujako stromy na akr. Používá méně vodyapesticidů arostenaneplodné půdě. Je také dokonalým zdrojem bílkovin a omega 3 mastných kyselin.

 

 

Konopí se považuje za první rostlinu, která byla kultivována lidmi za vlákno, před asi 8000 lety. Bylo používáno každou civilizací pro oděvy, plachty a lana, a dokonce i pro stavbu pyramid.

První bible a první předlohy Americké deklarace nezávislosti byly vytištěny na konopném papíře. George Washington a Thomas Jefferson byli konopné zemědělci a Američané platili své daně v konopí.

Pak ve dvacátých letech DuPont koupil všechna práva na stroj na zpracování konopných vláken a rozbil ho hned po patentování nylonu. Brzy poté bylo konopí démonizováno a zakázáno.
Nejen, že bude nylon zastaralý, stává se zastaralými všemi druhy výrobků a průmyslových odvětví, a proto je to nelegální.

Níže je sedm výrobků, které lze zlepšit a jsou mnohem odolnější vůči konopí:

1. Textil

Bavlna není v této věci králem! Konopí rostliny dávají dvakrát více vlákniny jako bavlna na akr, přičemž používá asi desetinu vody a mnohem méně pesticidů. Oděvy a jiné textilie vyrobené z konopí jsou také mnohem silnější než bavlna, takže vydrží déle a je třeba je vyměňovat méně často.

Konopné vlákno je třikrát silnější než bavlna a je propustnější pro vzduch.

2. Papír / karton

Konopí poskytuje čtyřikrát více papírové buničiny než stromy na akr a vyžaduje pouze čtyři až šest měsíců k pěstování zcela nové plodiny, než 6-8 let jako stromů.

Navíc můžete zpracovat konopí až sedmkrát, ve srovnání s třívrstvým zpracováním dřevní buničiny.

3. Domy

Konopné cihly a desky jsou je lehčí a lépe izolované než dřevo, a, co je nejdůležitější, nevyžadují odlesňování.

Oni jsou prodyšný, netoxický, a dokonce vytahují CO2 z atmosféry!

4. Bionafta

Konopná semínka mohou být nejúčinnější a ekologičtější rostlinou pro získání bionafty.

Konopí může být pěstováno na méně úrodné půdě, s použitím méně hnojiv a méně vody než většina rostlin a zbývající rostlinná biomasa může být použita k výrobě etanolu.
Konopí může vyrábět 10 tun biomasy na akr jednou za čtyři měsíce a kukuřice produkuje 4 tuny akru asi dvakrát ročně.

5. Plast

Polovina oleje, kterou konzumujeme, jde do výroby plastů.
Přestože uznáváme, že potřebujeme používat méně plastů obecně – zejména plastů na jedno použití – plast z konopí je mnohem lepší volbou než plast na bázi oleje, protože je 100 % biologicky rozložitelný a recyklovatelný.

6. Jídlo

Konopná semínka jsou ještě výživnější než semena chia.
Mají optimální poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Jsou také ideálním zdrojem bílkovin obsahujících všech 20 aminokyselin. Konopná semínka také obsahují velmi absorbovatelnou formu bílkovin, která se nenachází v žádné jiné potravě nazývané globulin Edestin, která pomáhá obnovit DNA.

Mají také vysoký obsah kyseliny gama-linolenové, která je důležitá pro zdravou produkci hormonů.
Semínka mají vysoký obsah vlákniny a jsou prebiotické, což znamená, že krmí dobré bakterie do střev.

7. Medicína

Díky svému ideálnímu profilu mastných kyselin, omega-3 tuků a GLA pomáhají konopná semínka přirozeně vyrovnat míru zánětu a posílit imunitní systém.

Ve studii publikované v časopise British Journal of Cancer bylo zjištěno, že THC v konopných semínkách může zastavit a případně změnit multiformní glioblastomu (smrtelnou formu rakoviny mozku).

Studie zveřejněná ve studii a léčbě rakoviny prsu ukázala, že THC v konopných semínkách zlepšuje pokročilý karcinom prsu.

Ve studii v Německu byly podobné důkazy zjištěny, že konopná semínka mohou inhibovat růst rakoviny a metastázy, zejména u rakoviny plic.

Dvě další studie naznačují, že konopná semínka mohou zlepšit stav kardiovaskulárního systému a zvrátit vysoký krevní tlak


 Autor článku:

Lucie Garabášová

Lucie je v Zelené Zemi již několik let, je autorkou konopné řady pro zvířata a narazit na ni můžete zejména v konopné poradně, kde radí především s užíváním CBD pro zvířata.

Lucie neustále rozšiřuje své vědomosti, navštěvuje různé kurzy a především se soustředí na pohybový aparát psů a koní a správnou výživu. 

Ve svém volném čase pomáhá opuštěným zvířatům a zabývá se chovem amerických koní.

Pokud se chcete o Lucii dozvědět více, můžete se podívat na její Linkedln, případně i Facebookový profil.

 

Kontaktovat Lucii:

Připojte svůj příspěvek...
Komentovat jako nepřihlášený uživatel
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Buďte první a připojte svůj příspěvek.

Další informace