+420 212 812 670|info@zelenazeme.cz

Hlavní informace

Jako každý rok, i nyní si přejeme oslavit důstojně Den Země. Jak nejlépe oslavit tento vyjímečný den? No přeci podporou plodiny, která může žít v souladu s prostředím a ekosystémy, zároveň pomáhá planetě. Ano jedná se o konopí! V článku se dozvíte několik z mnoha důvodů, proč pomáhá naší matičce Zemi.

Konopí je jednou z nejstarších plodin na světě. Také se stalo jednou z nejvšestrannějších.

Od konopné herby po papír, konopí poskytuje způsob, jak žít v souladu s prostředím a ekosystémy, které ji podporují. Pojďme se společně podívat na nejdůležitější body.

Pěstování konopí zabraňuje znečištění pesticidy

Věděli jste, že konopí je přirozeně odolné vůči škůdcům? Na rozdíl od bavlny nebo lnu pěstování konopí vyžaduje méně pesticidů nebo herbicidů.

Když se pesticidy stříkají na pevninu, mohou snadno prosakovat do vodních zdrojů, jako je řeka, oceán nebo rybník. Pokud pesticidy kontaminují vodní útvar, může poškodit živá zvířata v tomto vodním zdroji (ryby, žáby, hmyz a další) spolu s každým, kdo je požije.

Pesticidy byly spojeny s rakovinou, vrozenými vadami, ADHD a Alzheimerovou chorobou. Nejenže jsou pesticidy nebezpečné pro životní prostředí, ale také ohrožují naše zdraví.

Integrací konopí můžeme významně snížit naše vystavení zbytečným toxinům a znečišťujícím látkám.

Konopí pomáhá obnovit úrodnost půdy

Konopí může růst v široké škále terénů a půdních typů. Vytváří hluboké kořeny, které pomáhají udržet půdu pohromadě. To zase zabraňuje erozi půdy.

Ve skutečnosti konopí také zvyšuje mikrobiální obsah půdy. A neuvěřitelné výhody zde rozhodně nekončí..

Stonek a listy rostliny konopí jsou bohaté na živiny. Po sklizni se tyto živiny-husté zbytky konopí rostliny mohou vrátit do půdy a omladit ji pro bohatší výnos v následujícím roce.

Konopí může vyrábět biologicky rozložitelné plasty

Plastové láhve se rozkládají 400 až tisíc let.

Základní stavební kameny pro plast je celulóza odvozená z ropy. Ropa je vysoce toxická. Konopí na druhé straně se stává největším producentem celulózy na Zemi. Také se stává biologicky rozložitelným.

Proč nepoužívat netoxické a biologicky rozložitelné konopí pro výrobu plastů? Namísto plnění našich skládek toxickými chemikáliemi bychom mohli znovu použít a recyklovat přírodní produkty.

Konopí je vynikající obnovitelné biopalivo

Představte si, že by existoval netoxický zdroj paliva, který by mohl být vyroben v tuzemsku a byl zcela obnovitelný. Ukázalo se, že materiál již existuje. Bylo to na této planetě stovky a tisíce let.

Konopí konvertuje na bionaftu na 97% účinnost. Rovněž hoří při nižší teplotě než jakýkoli jiný typ biopaliva.

A navíc, když se konopí vypálí v dieselovém motoru, eradikuje zápach po ropě s příjemnou vůní konopí.

Tkaniny z konopí neobsahují chemické zbytky

Věděli jste, že většina syntetických vláken, která dnes používáme, je vyrobena z petrochemických materiálů na bázi polymerů (vysoce toxické materiály AKA)?

Výroba těchto syntetických materiálů vyžaduje energeticky náročný proces, spalování velkých množství plynu, uhlí nebo ropy.

Tento typ výrobního procesu uvolňuje toxické emise do ovzduší a zároveň zanechává ve vláknech toxické zbytky.

Tomuto problému se však lze vyhnout přechodem na konopí. Konopná vlákna se snadno odstraňují z rostliny a mohou vytvářet oděvy s nulovým chemickým zbytkem. Konopí je také vysoce odolná tkanina a odolná proti UV záření.

Pěstování konopí zabraňuje odlesňování

Odlesňování na celém světě roste alarmující rychlostí. Vědci nyní věří, že míra odlesňování se rovná ztrátě 48 fotbalových hřišť každou minutu.

Do 100 let se odhaduje, že nebudou žádné deštné pralesy.

Ale je tu naděje.

Konopí může snadno nahradit stromy jako zdroj suroviny pro dřevo a papír. Konopí může produkovat tolik papíru ročně jako čtyři akry stromů.

Zatímco stromy dozrávají roky, konopí lze pěstovat a rychle reprodukovat během několika měsíců. Konopný papír je také odolnější než papír vyrobený ze stromů.

Konopí podporuje udržitelné zemědělské postupy

Zemědělci, kteří praktikují udržitelné zemědělské techniky, znají význam rotujících plodin podle sezóny. Nejenže udržuje půdu bohatou na živiny, ale také zvyšuje celkový výnos.

Konopí se stává ideálním zařízením pro střídání plodin. Obohacuje půdu a zároveň odstraňuje toxiny. Pěstování konopí pomáhá udržet půdu a vzduch více obyvatelné v nadcházejících letech.

Konopí staví silnější a zdravější domy

Použití rostliny konopí se může rozšířit do všech aspektů našeho života - včetně našich domovů.

Dřevovláknité desky vyrobené z kompozitu na bázi konopí jsou silnější a lehčí než ze dřeva. Nemluvě o kombinaci konopí a vápna má za následek zvukově izolační systém a izolaci lepší než u betonu.

Domy z konopí mají také neuvěřitelnou životnost.

Snad ještě více ohromující je fakt, že konopné domy také poskytují zdravější životní prostředí. Na rozdíl od laminátu nebo sádrokartonu je konopný beton netoxický a odolný vůči plísním.

Konopí snižuje znečištění ovzduší

Znečištění ovzduší je nejen škodlivé pro lidské zdraví, ale může také způsobit řadu ničivých ekologických účinků.

Pokud bychom se rozhodli tuto skutečnost ignorovat, tyto problémy se pravděpodobně ještě zvýší. Konopí může mezitím rozbít znečišťující látky a zlepšit kvalitu ovzduší.

Konopí lze dokonce použít jako zdroj papíru, což eliminuje potřebu bělení chloru - přímou příčinu nadbytku oxidu uhličitého v životním prostředí.

Konopí roste téměř v každém prostředí

Představte si plodinu, který by mohla zrát v průběhu několika měsíců a pokračovat v produkci po mnoho dalších let. Ano, bavíme se stále o konopí! Konopí je neuvěřitelně trvanlivá rostlina. Zatímco konopí prospívá v mírném klimatu a vlhké atmosféře, může přežít téměř kdekoli.

TOP!

Konopné semínko loupané BIO 150g

Komplexní výživa a nejzdravější semínko pro organismus. Loupáno šetrně pro ...

Cena
Prodejní cena109 Kč
 4.24 EUR
Jednotková cena:727 Kč/kg

Konopné semínko neloupané BIO 500g

Komplexní výživa a nejzdravější semínko pro organismus. Jemná oříšková ...

Cena
Prodejní cena129 Kč
 5.02 EUR
Jednotková cena:258 Kč/kg

Konopné semínko neloupané BIO 150g

Komplexní výživa a nejzdravější semínko pro organismus. Jemná oříšková ...

Cena
Prodejní cena56 Kč
 2.18 EUR

Konopí může pomoci omezit světový hlad

Na celém světě je podvyživených zhruba 795 milionů lidí. 

Semena konopí jsou považována za jeden z nejvíce nutričně hustých potravinových zdrojů na této planetě. Kompletní semínko bílkovin - konopí dodává tělu aminokyseliny, vitamíny a mnoho dalšího!

Konopná semena mohou také produkovat dva důležité potravinové produkty - olej a mouku. Takže nejen konopí je výživně bohaté, ale také všestranné.

Závěrem ke dni Země a důvodem, proč podporovat pěstování konopí

Lidstvo pěstuje konopí tisíce let. Někteří antropologové dokonce věří, že konopí bylo první zemědělskou plodinou domestikovanou lidmi před více než dvanácti tisíci lety.

Je čas, abychom se vrátili ke svým kořenům.

Přechod na konopné produkty nemusí vyřešit všechny problémy světa, ale je to začátek. Konopí má potenciál ponechat čistší a zelenější planetu pro budoucí generace. Na co tedy čekáme? Je nejvyšší čas nechat konopí jednou provždy svítit.

A jak můžete přispět vy? Nákupem konopného produktu podporujete pěstování konopí na Vaší Planetě. Začněte už dnes a přispěte k lidskému dobru :-)

Další informace

Z čeho a jak se konopné potraviny vyrábějí?

Konopné potraviny se vyrábějí primárně z potravinářských odrůd konopí setého. Semínko zralých rostlin je k dostání ve své přírodní podobě, dále se loupe či se z něj za studena lisuje konopný olej a protein. Mladé květy konopných rostlin se ručně sbírají na čaj. Zralé květy obsahují kanabinoid CBD!  

Zelená Země přináší nejširší sortiment konopí a konopných potravin:

Konopná semínka | Konopný čaj | CBD olej | Konopný olej | Konopný protein | Konopná kosmetika | Konopné nápoje | Ostatní konopí