+420 212 812 670|info@zelenazeme.cz

Hlavní informace
 Připojte komentář 

Jako každý rok, i nyní si přejeme oslavit důstojně Den Země. Jak nejlépe oslavit tento výjimečný den? No přece podporou plodiny, která může žít v souladu s prostředím a ekosystémy, zároveň pomáhá planetě. Ano, jedná se o konopí! V článku se dozvíte několik z mnoha důvodů, proč pomáhá naší matičce Zemi.

Konopí je jednou z nejstarších plodin na světě. Také se stalo jednou z nejvšestrannějších.

Od konopné herby až po papír poskytuje konopí způsob, jak žít v souladu s prostředím a ekosystémy, které ji podporují. Pojďme se společně podívat na nejdůležitější body:

Pěstování konopí zabraňuje znečištění pesticidy

Věděli jste, že konopí je přirozeně odolné vůči škůdcům? Na rozdíl od bavlny nebo lnu pěstování konopí vyžaduje méně pesticidů nebo herbicidů.

Když se pesticidy stříkají na pevninu, mohou snadno prosakovat do vodních zdrojů, jako je řeka, oceán nebo rybník. Pokud pesticidy kontaminují vodní útvar, mohou poškodit živá zvířata v tomto vodním zdroji (ryby, žáby, hmyz a další) spolu s každým, kdo je požije.

Pesticidy byly spojeny s rakovinou, vrozenými vadami, ADHD a Alzheimerovou chorobou. Nejenže jsou pesticidy nebezpečné pro životní prostředí, ale také ohrožují naše zdraví.

Integrací konopí můžeme významně snížit vystavení každého z nás zbytečným toxinům a znečišťujícím látkám.

Konopí pomáhá obnovit úrodnost půdy

Konopí může růst v široké škále terénů a půdních typů. Vytváří hluboké kořeny, které pomáhají udržet půdu pohromadě. To zase zabraňuje erozi půdy.

Ve skutečnosti konopí také zvyšuje mikrobiální obsah půdy. A neuvěřitelné výhody zde rozhodně nekončí.

Stonek a listy rostliny konopí jsou bohaté na živiny. Po sklizni se tyto živiny - husté zbytky konopné rostliny - mohou vrátit do půdy a omladit ji pro bohatší výnos v následujícím roce.

Konopí může vyrábět biologicky rozložitelné plasty

Plastové láhve se rozkládají 400 až tisíc let.

Základním stavebním kamenem pro plast je celulóza odvozená z ropy. Ropa je vysoce toxická. Konopí se na druhé straně stává největším producentem celulózy na Zemi. Také se stává biologicky rozložitelným.

Proč nepoužívat netoxické a biologicky rozložitelné konopí pro výrobu plastů? Namísto plnění našich skládek toxickými chemikáliemi bychom mohli znovu použít a recyklovat přírodní produkty.

Konopí je vynikající obnovitelné biopalivo

Představte si, že by existoval netoxický zdroj paliva, který by mohl být vyroben v tuzemsku a byl zcela obnovitelný. Ukázalo se, že materiál již existuje. Byl na této planetě stovky a tisíce let.

Konopí konvertuje na bionaftu s 97% účinností. Rovněž hoří při nižší teplotě než jakýkoli jiný typ biopaliva.

A navíc, když se konopí vypálí v dieselovém motoru, eradikuje zápach po ropě s příjemnou vůní konopí.

Tkaniny z konopí neobsahují chemické zbytky

Věděli jste, že většina syntetických vláken, která dnes používáme, je vyrobena z petrochemických materiálů na bázi polymerů (vysoce toxické materiály AKA)?

Výroba těchto syntetických materiálů vyžaduje energeticky náročný proces, spalování velkého množství plynu, uhlí nebo ropy.

Tento typ výrobního procesu uvolňuje toxické emise do ovzduší a zároveň zanechává ve vláknech toxické zbytky.

Tomuto problému se však lze vyhnout přechodem na konopí. Konopná vlákna se snadno odstraňují z rostliny a mohou vytvářet oděvy s nulovým chemickým zbytkem. Konopí je také vysoce odolná tkanina a rovněž odolná proti UV záření.

Pěstování konopí zabraňuje odlesňování

Odlesňování na celém světě roste alarmující rychlostí. Vědci nyní věří, že míra odlesňování se rovná ztrátě 48 fotbalových hřišť každou minutu.

Do 100 let se odhaduje, že nebudou žádné deštné pralesy.

Ale je tu naděje.

Konopí může snadno nahradit stromy jako zdroj suroviny pro dřevo a papír. Konopí může produkovat tolik papíru ročně jako čtyři akry stromů.

Zatímco stromy dozrávají roky, konopí lze pěstovat a rychle reprodukovat během několika měsíců. Konopný papír je také odolnější než papír vyrobený ze stromů.

Konopí podporuje udržitelné zemědělské postupy

Zemědělci, kteří praktikují udržitelné zemědělské techniky, znají význam rotujících plodin podle sezóny. Nejenže udržují půdu bohatou na živiny, ale také zvyšují celkový výnos.

Konopí se stává ideálním komponentem pro střídání plodin. Obohacuje půdu a zároveň odstraňuje toxiny. Pěstování konopí pomáhá udržet půdu a vzduch více v kondici a může mít tak přímý vliv na kvalitu života  v nadcházejících letech.

Konopí staví silnější a zdravější domy

Použití rostliny konopí se může rozšířit do všech aspektů našeho života - včetně našich domovů.

Dřevovláknité desky vyrobené z kompozitu na bázi konopí jsou silnější a lehčí než ze dřeva. Kombinace konopí a vápna má za následek zvukově izolační systém, kde vytvořená izolace je lepší než u betonu.

Domy z konopí mají také neuvěřitelnou životnost.

Snad ještě více ohromující je fakt, že konopné domy také poskytují zdravější životní prostředí. Na rozdíl od laminátu nebo sádrokartonu je konopný beton netoxický a odolný vůči plísním.

Konopí snižuje znečištění ovzduší

Znečištění ovzduší je nejen škodlivé pro lidské zdraví, ale může také způsobit řadu ničivých ekologických účinků.

Pokud bychom se rozhodli tuto skutečnost ignorovat, tyto problémy se pravděpodobně ještě zvýší. Konopí může mezitím rozbít znečišťující látky a zlepšit kvalitu ovzduší.

Konopí lze dokonce použít jako zdroj papíru, což eliminuje potřebu bělení chlorem - přímou příčinu nadbytku oxidu uhličitého v životním prostředí.

Konopí roste téměř v každém prostředí

Představte si plodinu, která by mohla zrát v průběhu několika měsíců a pokračovat v produkci po mnoho dalších let. Ano, bavíme se stále o konopí! Konopí je neuvěřitelně trvanlivá rostlina. I když konopí nejvíc prospívá mírné klima a vlhká atmosféra, může přežít téměř kdekoli.

BIO - - produkty
TOP!

Konopné semínko bez slupky. Bez lepku. Loupáno šetrně pro zachování ...

Cena
Jednotková cena:727 Kč/kg
 4.3 EUR
Prodejní cena109 Kč
BIO - - produkty

Nejkvalitnější semínko pro organismus. Neloupané - obsahuje slupku a více ...

Cena
Jednotková cena:300 Kč/kg
 5.92 EUR
Prodejní cena150 Kč
BIO - - produkty

Nejkvalitnější semínko pro organismus. Neloupané - obsahuje slupku a více ...

Cena
Jednotková cena:593 Kč/kg
 3.51 EUR
Prodejní cena89 Kč

Konopí může pomoci omezit světový hlad

Na celém světě je podvyživených zhruba 795 milionů lidí. 

Semena konopí jsou považována za jeden z nejvíce nutričně hustých potravinových zdrojů na této planetě. Kompletní semínko konopí dodává tělu aminokyseliny, vitamíny a mnoho dalšího!

Konopná semena mohou také produkovat dva důležité potravinové produkty - olej a mouku. Takže nejen konopí je výživově bohaté, ale také všestranné.

Závěrem ke dni Země a důvod, proč podporovat pěstování konopí

Lidstvo pěstuje konopí tisíce let. Někteří antropologové dokonce věří, že konopí bylo první zemědělskou plodinou domestikovanou lidmi před více než dvanácti tisíci lety.

Je čas, abychom se vrátili ke svým kořenům.

Přechod na konopné produkty nemusí vyřešit všechny problémy světa, ale je to začátek. Konopí má potenciál ponechat čistší a zelenější planetu pro budoucí generace. Na co tedy čekáme? Je nejvyšší čas nechat konopí jednou provždy svítit.

A jak můžete přispět vy? Nákupem konopného produktu podporujete pěstování konopí na Vaší Planetě. Začněte už dnes a přispěte k lidskému dobru :-)

 


 Autor článku:

Lucie Garabášová

Lucie je v Zelené Zemi již několik let, je autorkou konopné řady pro zvířata a narazit na ni můžete zejména v konopné poradně, kde radí především s užíváním CBD pro zvířata.

Lucie neustále rozšiřuje své vědomosti, navštěvuje různé kurzy a především se soustředí na pohybový aparát psů a koní a správnou výživu. 

Ve svém volném čase pomáhá opuštěným zvířatům a zabývá se chovem amerických koní.

Pokud se chcete o Lucii dozvědět více, můžete se podívat na její Linkedln, případně i Facebookový profil.

 

Kontaktovat Lucii:

Připojte svůj příspěvek...
Komentovat jako nepřihlášený uživatel
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Buďte první a připojte svůj příspěvek.

Další informace