+420 212 812 670|info@zelenazeme.cz

Hlavní informace
 Připojte komentář 

Konopná semínka (cannabis sativa) jsou velmi výživná a bohatá na zdravé tuky, proteiny a různé minerály. Velkým benefitem semínek je i jedinečná chuť.

1.Konopná semínka jsou nesmírně výživná

Konopná semínka, které se botanicky řadí mezi ořechy, jsou nutričně vyváženou potravinou. Mají jemnou ořískovou chuť a často jsou známe i pod názvem konopná srdíčka. Konopné semínko obsahuje více než 30% tuků, které jsou bohaté na esenciální mastné kyseliny, kyselinu linolovou (omega-6) a kyselinu alfa-linolenovou (omega-3). 

Konopná semínka obsahují i kyselinu gama-linolenovou, která je spojována s výhodami pro zdraví lidského organizmu, např. ovlivňuje kvalitu vlasů a nehtů, má protizápalové účinky, regeneruje klouby, atd... 

Konopná semínka jsou, kromě jiného, i výborným zdrojem bílkovin, protože tyto základní výživné látky tvoří víc než 25% celkové kalorické hodnoty v této potravině. Jen pro srovnání, chia semínka nebo lněná semínka obsahují pouze 16-18% bílkovin. 

Konopná semínka jsou také výborným zdrojem vitamínu E a minerálů jako fosfor, draslík, sodík, hořčík, síra, vápník, železo a zinek. Můžete je konzumovat syrové, vařené i pečené. Olej z konopných semínek má taky hodně zdravotných výhod, např. ve starověké Číně se konopný olej používá už více než 3000 let jako potravina i léčivo.


2. Konopná semínka pomáhají snižovat riziko srdečních onemocnění

Srdeční onemocnění patří mezi nejrozšířenější onemocnění ve světě. Vědecky je dokázáno, že pravidelná konzumace konopných semínek snižuje riziko srdečních onemocnění. Konopná semínka obsahují vysoký podíl argininu (kyselina, která je součastí bílkovin), který v těle produkuje oxid dusnatý. 

Oxid dusnatý je molekula plynu, která způsobuje rozšíření a uvolnění cév, což vede ke snížení krevního tlaku a k následnému snížení rizika srdečních onemocnění.

Také kyselina gama-linolenová, která se nacházi v konopných semínkach je také spojována s protizánětlivými účinky, které snižují riziko srdečních onemocnění. 

3. Konopná semínka a konopný olej pomáhají při kožních nemocnění

Mastné kyseliny, jako omega-3 a omega-6, můžou mít vliv na imunitu našeho těla. Konopná semínka, jsou výborným zdrojem těchto polynenasycených a esenciálních mastných kyselin. Omega-6 a omega-3 mastné kyseliny jsou v konopném semínku v poměru 3:1, což se považuje za optimální pro lidské tělo. 

Studie poukazují, že pokud se konopný olej podáva lidem s ekzémem, zlepšuje se poměr esenciálních mastných kyselin v krvi. Taky prospíva suché pokožce, snižuje svědění a potřebu užívat dermakologická léčivá. Přečtěte si více o účincích konopného oleje.

4. Konopná semínka jsou skvělým zdrojem rostlinného proteinu

Až 25% kalórii, které příjmeme v konopném semínku tvoří bílkoviny, co je relativně vysoký poměr. Konopná semínka nás můžou zásobit bílkovinami ve stejném množství jako hovězí nebo jehněčí maso. 30 gramů (nebo 2-3 lžíce) konopních semínek obsahují totiž až 11 gramů proteinu. 

Jsou považována za kompletní zdroj bílkovin, což znamená, že obsahují všechny esenciální mastné kyseliny. Esenciální mastné kyseliny si tělo nedokáže vyprodukovat samo a musíme je doplňovat výhradně vyváženou stravou. 

Kompletní zdroje bílkovin se v rostlinném světě vyskytují jenom velmi zřídka, protože rostliny většinou postrádají aminokyselinu lysin. 

5. Konopná semínka můžou snižovat příznaky PMS a menopauzy.

Až 80% žen v produktívním věku trpí fyzickými či emočními příznaky předmenstruačního syndromu (PMS). Tyto symptomy jsou velmi pravděpodobně způsobeny citlivostí na hormon prolaktin.

Kyselina gama-linolenová (GLA), která se nachází v konopném semínku, snižuje účinky prolaktinu. Ve studii, kdy ženy se syndromem PMS užívaly 1 gram esenciálních mastných kyselin (včetně 210mg GLA) denně, bylo zaznamenáno výrazné snížení symptomů PMS. Snížila se bolest a citlivost prsou, deprese, popudlivost a zadržovaní tekutin.

 

6. Neloupaná konopná semínka napomáhají trávení

Vláknina je základní složkou stravy a je spojována se zdravým zažíváním. Neloupaná konopná semínka jsou dobrým zdrojem rozpustné i nerozpustné vlákniny.

Rozpustná vláknina vytváří v našich střevech látku podobnou gélu, která je hodnotným zdrojem živin pro baktérie v trávicím traktu a může snižovat hladinu krevního cukru a cholesterolu.


Nerozpustná vláknina dodává stolici objem a zlepšuje peristaltiku střev. Konzumace nerozpustné vlákniny je také spojováná se sníženým rizikem diabetu.
Kromě toho, loupaná konopná semínkaá obsahují jenom malé množství vlákniny, protože slupky bohaté na vlákninu byly odstráněny.

 

Zdroj: https://authoritynutrition.com/6-health-benefits-of-hemp-seeds/

Připojte svůj příspěvek...
Komentovat jako nepřihlášený uživatel
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Buďte první a připojte svůj příspěvek.

Další informace