+420 212 812 670|info@zelenazeme.cz

Hlavní informace
 Připojte komentář 

Blíží se Vánoce a s nimi i období mnoha tradic a rituálů. Tradice a rituály nás provázejí, co je lidstvo lidstvem. Je čas obnovit, respektovat a umožnit tradicím, aby žily dál i když třeba v jiné formě, než jsme byli zvyklí. V rituálech nové doby hraje roli i konopí.

 

 

 

 

Konopí jako rituální rostlina 

Hlavní úvaha vychází z teorie britského antropologa Victora Turnera, jehož fascinovala otázka významu rituálu v lidském životě. Obohatil také svět o pojem liminalita. Ta představuje rozrušení tradičních struktur, kreativní chaos, v němž se překračují hranice „já“ a dochází k zážitkům blízkosti s druhými a univerzem. Mezi liminální jevy dneška  patří také kouření marihuany či popíjení alkoholu. Tyto aktivity tedy nemusí být vnímány negativně. Liminální jevy, kam jsou řazeny náboženské rituály, stejně jako umělecká vnuknutí, mají blahodárný význam pro lidský život i pro společnost.

Příkladem mohou být pečlivě dodržovaná obřadní pravidla srovnatelná s náboženským ritem – směr podávání jointu, způsob nakládání s nedopalkem nebo odhazování kousku rostliny na zem „pro skřítky“. Také rituály při dýmajících palicích trávy nebo vykuřování.

 

Konopí vs. alkohol

Jak u alkoholu, tak u konopí se tradičně lidé potkávají, sdílejí radosti, smutky a životní události.

O tom, že je konopí je posvátnější než alkohol, svědčí fakt, že mnozí lidé díky konopí údajně více poznali sami sebe a změnili svůj pohled na svět. 

 

Kouření konopí vs. cigarety

I tady se dostáváme k rituálům, ať už osobním nebo kolektivním. Kouření konopí (trávy) předchází příprava. Joint se připravuje tak, že smícháme malé množství tabáku s drcenými květy – paličkami samičích rostlin konopí. Květy se sušené uchovávají celé a drtí se až těsně před konzumací, aby si marihuana uchovala nejen chuť, ale také vůni – aby z ní nevyprchaly aromatické silice. Celá příprava trvá asi 10min, až třeba půl hodiny. Kouří se pak v kruhu a předáváním jednoho jointu (jako dýmky míru) nebo samostatně. 

Cigareta se koupí a zapálí. 

 

Konopí alá česká Ayahuasca

Přebírat drogové rituály jiných kultur a snažit se je naroubovat na místní zvyklosti patrně nebude správná cesta. Po rituálech zahrnujících změnu vědomí je však očividně poptávka. 

Ayahuasca (známá též jako yagé), další tradiční droga amazonských indiánů. Silně halucinogenní nápoj se připravuje z kůry liány Banisteriopsis caapi a z listů rostlin obsahujících DMT, látku s psychedelickými účinky, příbuznou neurotransmiteru serotoninu i psilocybinu. 

Stav vizionářského transu navodí yagé opravdu spolehlivě, k čemuž nepochybně přispívají i rozličné obřady, které její užívání provázejí, ať už je to pro šamanské, léčitelské, či náboženské účely.

Ani ayahuasca však neunikla ze spárů západní kultury. V posledních dvaceti letech nastal boom ayahuaskového turismu a spirituálně vyprahlí Američané a Evropané se za psychoaktivní liánou sjíždějí do Jižní Ameriky po tisících. Zlé jazyky tvrdí, že posvátno se vytratilo a zůstal jen obchod s instantním osvícením. Často přihodí i pár děsivých historek o nebožácích, kteří si vybrali „zlého“ šamana. Hlavně je úzce spjatá s lidmi, které tam žijí. Naše těla a hlavně duše jsou přizpůsobené více na konopí.

Jedno je jisté – ayahuasca je pro nezasvěcené příliš mocná na to, aby se z ní stala další rekreační droga. 

 

Rituály s psychoaktivními látkami

Ritualizace užívání alkoholu, konopí a dalších psychoaktivních látek  se jeví jako efektivní způsob, jak „drogový problém“ vyřešit a z drog učinit nástroje, které společnosti slouží ku prospěchu. 

Téměř všechny způsoby tradičního užívání psychoaktivníh látek mají několik styčných bodů, které tvoří ostrý kontrast s moderními formami užívání (či zneužívání) drog.

  • rituál se koná jen občas
  • účastní se ho skupina lidí nebo je praktikován na speciálním posvátném místě
  • nutkavé užívání na vlastní pěst a bez valného důvodu bývá zapovězeno
  • člověk cítí respekt a úctu k bylině, kterou užívá

 

Zdroje:

Pozorování :-)

a

http://www.magazin-legalizace.cz/cs/articles/detail/290-cerne-na-bilem-marihuana-je-posvatna

http://www.magazin-legalizace.cz/cs/articles/detail/1913-drogy-jako-ritual?rubricId=8

https://www.legalizace.cz/special-marihuana/

 


Autor článku:

Lucie Garabášová

Lucie je v Zelené Zemi již několik let, je autorkou konopné řady pro zvířata a narazit na ni můžete zejména v konopné poradně, kde radí především s užíváním CBD pro zvířata.

Lucie neustále rozšiřuje své vědomosti, navštěvuje různé kurzy a především se soustředí na pohybový aparát psů a koní a správnou výživu. 

Ve svém volném čase pomáhá opuštěným zvířatům a zabývá se chovem amerických koní.

Pokud se chcete o Lucii dozvědět více, můžete se podívat na její Linkedln, případně i Facebookový profil.

 

Kontaktovat Lucii:

Připojte svůj příspěvek...
Komentovat jako nepřihlášený uživatel
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Buďte první a připojte svůj příspěvek.

Další informace