+420 212 812 670|info@zelenazeme.cz

Hlavní informace

Konopné mléko je vhodné i pro vegany a vyrábí se z rozmixovaných konopných semínek smíchaných s vodou. Výsledná krémová směs má vynikající oříškovou chuť – navíc na rozdíl od kravského mléka je tato alternativa mnohem lépe stravitelná. Jak ji snadno a rychle připravit doma?

Konopné mléko je nejekologičtější ze všech

Než se pustíme do samotného receptu, podívejme se na to, proč byste měli konopné mléko určitě vyzkoušet - kromě úžasných výživových vlastností, zjistíte, že konzumujete nejekologičtější mléko ze všech. Neděláte tedy něco jen pro své tělo, ale dokonce i pro celou planetu.

Následující rozbor ukazuje, že relativně nová varianta v podobě konopného mléka je ze všech mlék nejekologičtější.

Víte, že jedna ze studií z roku 2018 odhaduje, že na výrobu mléčných výrobků připadá zhruba třikrát tolik emisí skleníkových plynů než na produkci rostlinných mlék?

  • Oxid uhličitý

Kilogram oxidu uhličitého připadajícího na litr vyrobeného mléka – se pohybuje od 1,14 v Austrálii po 2,50 v Africe. Je to násobně více než u mlék rostlinného původu. Emisní příspěvek u mandlového a kokosového mléka činí průměrně 0,42, u sójového 0,75.

  • Náročnost na půdu

Výroba mléka obecně vyžaduje devětkrát více půdy než produkce kterékoli z rostlinných alternativ. Na výrobu litru kravského mléka je každoročně třeba plochy 8,9 metru čtverečního ve srovnání s 0,8 u ovsa, 0,7 u sóji, 0,5 u mandlí a 0,3 u rýžového mléka.

  • Spotřeba vody

U kravského mléka činí spotřeba 628 litrů na každý litr mléka oproti 371 litrům u mandlového, 270 litrům u rýžového, 48 litrům u ovesného a 28 litrům u sójového mléka.

TOP!

Konopné semínko loupané BIO 150g

Komplexní výživa a nejzdravější semínko pro organismus. Loupáno šetrně pro ...

Cena
Prodejní cena109 Kč
 4.24 EUR
Jednotková cena:727 Kč/kg

Konopné semínko neloupané BIO 500g

Komplexní výživa a nejzdravější semínko pro organismus. Jemná oříšková ...

Cena
Prodejní cena129 Kč
 5.02 EUR
Jednotková cena:258 Kč/kg

Konopné semínko neloupané BIO 150g

Komplexní výživa a nejzdravější semínko pro organismus. Jemná oříšková ...

Cena
Prodejní cena56 Kč
 2.18 EUR

Konopnou rostlinu můžete využít prakticky jakkoliv:

Konopná semínka se zpracovávají na konopný olej a mléko, nebo se dají samostatně konzumovat jako výborný "pamlsek" k televizi :-)  samotná rostlina má velmi univerzální využití. Všechny její části lze využít například jako stavební materiál, textilní vlákno, papír nebo konopné plasty. Kořeny rostou hluboko, což zlepšuje půdní strukturu a snižuje přítomnost plísní.

Konopí vytváří hodně stínu, díky kterému neroste tolik plevelu, což následně snižuje potřebu chemikálií na jeho odstranění. Pěstování konopí sice vyžaduje více vody než sója, ale méně než mandle a mléčné výrobky.

Jak připravit konopné mléko snadno a lehce?

Přípravu konopného mléka hravě zvládnete doma i vy, potřebujete k tomu pouze konopná semínka a vodu.

Připravili jsme pro Vás i jednoduchý videonávod:

 

Další informace

Z čeho a jak se konopné potraviny vyrábějí?

Konopné potraviny se vyrábějí primárně z potravinářských odrůd konopí setého. Semínko zralých rostlin je k dostání ve své přírodní podobě, dále se loupe či se z něj za studena lisuje konopný olej a protein. Mladé květy konopných rostlin se ručně sbírají na čaj. Zralé květy obsahují kanabinoid CBD!  

Zelená Země přináší nejširší sortiment konopí a konopných potravin:

Konopná semínka | Konopný čaj | CBD olej | Konopný olej | Konopný protein | Konopná kosmetika | Konopné nápoje | Ostatní konopí