+420 212 812 670|info@zelenazeme.cz

Hlavní informace
Vegani A Pesto Silci. Jak Jsou Fungujc Ivotabudie

Je spousta diet, které drží sportovci, a jež bychom mohli vyzkoušet i my, běžná populace. Kupříkladu Kendrick Farris, boxer v lehké váze, se drží diety veganské. Přitom ale abychom jako vegani jedli nutričně správně, chce to mít dostatek zkušeností a znalostí. Proto je zde několik stěžejních tipů, aby byl váš dietní plán vegana zdravý.

Počítejte kalorie

Abyste si udrželi svalovou hmotu jako vegan, je důležité jíst potraviny s dostatkem kalorií. Veganská strava je objemově větší, logicky tedy budete jíst víc. To jsou slova Matta Ruscigno, dietologa a spolutvůrce videí a rad pro veganské sportovce. Vegani často jí nedostatečně, proto mohou pociťovat hlad. Řešením jsou větší porce salátů, ovoce, zeleniny, fazolí atd.

Náhrada sacharidů

Do svých spíží a skříněk v kuchyni byste měli uložit různá semínka, luštěniny, např. amarant, konopné semínko, cizrnu... Kdykoli budete chtít vařit, budete mít po čem sáhnout a budete vědět, že jíte zdravě. Navíc příprava jídla bude rychlá a snadná. Vegani, kteří omezují potraviny bohaté na tuky, mohou pociťovat velkou chuť na maso či mléčné výrobky. Abyste tomu předešli, doplňte do jídelníčku veganské majonézy, rostlinné oleje, nebo také ořechy, avokádo, kokosové mléko...

Konopná semínka – ideální zdroj živin, tuků, vitamínů i kyselin

Velmi dobrou variantou, kterou mohou vegani jíst, jsou konopná semínka, ať už v loupané či neloupané podobě. Snadno stravitelná jsou loupaná. Obsahují z téměř poloviny tuk, ze třetiny bílkoviny, zbytek tvoří především vláknina a sacharidy. Z konopného semínka se vyrábí i konopný olej nebo konopný protein.

Zásobte se výživovými doplňky

Vegetariánská dietní sestra Kristine Duncan radí, aby sportovci přidávali do své stravy také vitamin B12, který ve zcela rostlinné stravě není obsažen. Důležitý je i vitamin D nebo železo. Vitamíny je vhodné získávat výživovými doplňky, ale i potravinami obohacenými o živiny, jako jsou např. nemléčná mléka.

Zamilujte si luštěniny, dají se použít na mnoho způsobů

Luštěniny by se měly v jídelníčku vegana nacházet každodenně. Jsou bohaté na bílkoviny, stopové prvky i vlákninu. Jestliže jste jim zatím „nepřišli na chuť“, zkuste je zahrnout do salátů, připravte si pyré, nebo je zkuste naklíčené, příp. jen naložené v ochuceném nálevu. Na chuť si snadno zvyknete, kupříkladu cizrna chutná podobně jako oříšky. Chutné jsou i černé fazole, sojové boby nebo čočka.

Připravujte si jídlo s předstihem

Doma si můžeme ukuchtit ledacos, potíž však může nastat, chceme-li se stravovat mimo domov. Zatím jen pár restaurací nabízí denně v nabídce obědového menu veganské jídlo. Výborné je proto připravit si jej dopředu a zmrazit jej. Toto doporučuje i Diana Cullum-Dugan, nutriční terapeutka a učitelka jógy. Tímto způsobem můžete předpřipravit těstoviny, saláty, zdravé hranolky a mnohé jiné.

Kupujete nemléčná mléka? Zaměřte se na etikety

Podíváme-li se na nemléčná mléka, zjistíme, že se mohou značně lišit co se týče množství bílkovin. Kupříkladu sójové mléko obsahuje cca 8 gramů bílkovin na šálek, podobně jako mléko kravské, ale mandlové mléko může mít jen gram bílkovin na šálek. Velmi výrazný rozdíl. Stejně tak se liší i obsah vitamínu D, studovat etikety má jednoduše smysl.

Rychlý zdroj „paliva“

Ať chceme, nebo ne, jistě se stane, že máme neodolatelnou chuť na nezdravé potraviny. Proto je skvělé najít si oblíbená rychlá veganská jídla. Dát si je můžete ke snídani, svačině i obědu. Připravte si třeba smoothie z bobulí, kapustu, špenát, nezapomeňte na lněné semínko, konopné semínko nebo olej, dopřejte si ovoce, např. avokádo, banán... Vynikající pokrm je i toast z celozrnného pečiva s černými fazolkami, kukuřicí a salsou. Všechno to jsou rychlá jídla, která uspokojí vaše chuťové pohárky a přestane vás „honit mlsná“.

Přijímejte proteiny ve vyšší míře

I ze stravy vegana lze získat dostatek bílkovin, nicméně doporučuje se jíst bílkovin o něco více kvůli způsobu jejich štěpení z rostlinných potravin. Doporučená dávka je 0,8 g bílkovin na kg tělesné hmotnosti, u veganů je tato dávka zvýšena na 1 g na kg tělesné hmotnosti.

Zdroj: www.mensjournal.com

Další informace

Z čeho a jak se konopné potraviny vyrábějí?

Konopné potraviny se vyrábějí primárně z potravinářských odrůd konopí setého. Semínko zralých rostlin je k dostání ve své přírodní podobě, dále se loupe či se z něj za studena lisuje konopný olej a protein. Mladé květy konopných rostlin se ručně sbírají na čaj. Zralé květy obsahují kanabinoid CBD!  

Zelená Země přináší nejširší sortiment konopí a konopných potravin:

Konopná semínka | Konopný čaj | CBD olej | Konopný olej | Konopný protein | Konopná kosmetika | Konopné nápoje | Ostatní konopí

Konopí v AKCI

TOP
konopná, mast,

Konopná mast na kůži 100ml

Konopná mast s konopným výtažkem a měsíčkem lékařským je skvělá péče o ...

Cena
Prodejní cena250 Kč
 9.87 EUR
TOP
S Mesickem(h3) 200x200

Konopná mast na kůži 12 ml

Konopná mast s konopným výtažkem a měsíčkem lékařským je skvělá péče o ...

Cena
Prodejní cena79 Kč
 3.12 EUR
TOP
Zz Mast Svaly Klouby Cz Mockup 200x200

Konopná mast na svaly a klouby, 100 ml

Konopná mast s konopným výtažkem a kostivalem je skvělá na svaly a klouby. ...

Cena
Prodejní cena250 Kč
 9.87 EUR
S Chilli.jpg(h3) 200x200

Konopná mast na svaly a klouby, 12 ml

Konopná mast s konopným výtažkem a kostivalem je skvělá na svaly a klouby. ...

Cena
Prodejní cena79 Kč
 3.12 EUR
×
Poskytnout email a získat kupón na 5% slevu

Skvělé!
zanechte nám svůj e-mail a my vám obratem pošleme slevový kupón pro váš další nákup.

×
Konopná kuchařka

Konopí pro každý den

Konopí nejen léčí, ale i skvěle chutná. Konopné potraviny jsou vynikající ve studené i teplé kuchyni. Inspirujte se jednoduchými konopnými recepty pro vaše zdraví. 

Vložte svůj email a my Vám pošleme přes 50 osvědčených receptů s konopnými potravinami.

×
Vložte recept a získejte konopný program!

Please let us know your name.

Please let us know your message.

Please write a subject for your message.

Please let us know your email address.

Neplatný vstup

×
Vložte referenci a získejte konopný program!

Prosím vložte Vaše jméno a příjmení.

Prosím vložte Váš platný email.

Prosím vložte Vaši referenci.
Ukázka


Neplatný vstup