+420 212 812 670|info@zelenazeme.cz

Hlavní informace

V současné době je konopí lehce démonizované. V minulosti bylo hojně využívané, ale v posledních letech si ho většina lidí spojuje s marihuanou a nechtějí s ním mít nic společného. Proč tomu tak je?

V dřívějších dobách lidé běžně konopí pěstovali a používali. A proč také ne? Vedle jeho léčivých účinků si ho cenili také pro vlastnosti vlákna, které je pevné a odolné proti hnilobě, a bez využití nezůstaly ani semena. Vyráběly se konopné provazy a plachty, z konopné látky se šilo oblečení, v Číně z něj dělali i papír, ze semen se získával konopný olej.

Bez povšimnutí samozřejmě nezůstaly také omamné účinky konopí. Věděli o nich i staří Řekové a Římané, pravděpodobně i Keltové a řada dalších národů. V novověku se konopí s vyšším obsahem THC (psychoaktivní látka tetra-hydrohydrocannabiol) používalo pro výrobu léčiv. Tyto léky se podávaly hlavně proti bolesti, na počátku 20. století je ale začal vytlačovat morfin. Začaly se objevovat syntetické přípravky, které se jednodušeji vyráběly a měly podobné účinky.

Přesto se konopí dále využívalo. Henry Ford dokonce vyrobil prototyp automobilu s karoserií z konopných vláken, které používalo konopí také jako palivo. Tento automobil se však do výroby nedostal. V té době vypuklo v USA tažení proti konopí. Tato stovky let používaná rostlina se dostala na černou listinu. Byly zdůrazňovány její omamné účinky. Přestože řada lékařů zdůrazňovala její léčivý význam, jejich názory a výzkumy byly znevažovány a z konopí se stalo obyčejná droga se vším špatným, co k tomu patří. Na technické využití se v tu chvíli úplně zapomnělo. Proč tomu tak bylo, není zcela jasné. Měli američtí zákonodárci opravdu upřímný strach ze zneužití nebo je za tím tlak farmaceutických firem či někoho úplně jiného? Boj proti konopí se táhl téměř po celé 20. století.

V několika posledních letech se konopí vrací zpátky. Je striktně oddělováno konopí technické (max. 0,3% THC) a konopí indické s vyšším obsahem THC. Prvně jmenované je možné pěstovat a využívat, za což buďme rádi. Využívat konopí indické není tak jednoduché a v řadě zemí je úplně zakázané. Nadále se tak potlačují výrazné léčivé účinky konopí.

Další informace

Z čeho a jak se konopné potraviny vyrábějí?

Konopné potraviny se vyrábějí primárně z potravinářských odrůd konopí setého. Semínko zralých rostlin je k dostání ve své přírodní podobě, dále se loupe či se z něj za studena lisuje konopný olej a protein. Mladé květy konopných rostlin se ručně sbírají na čaj. Zralé květy obsahují kanabinoid CBD!  

Zelená Země přináší nejširší sortiment konopí a konopných potravin:

Konopná semínka | Konopný čaj | CBD olej | Konopný olej | Konopný protein | Konopná kosmetika | Konopné nápoje | Ostatní konopí